lutego 18, 2022

Paweł Lisicki: „Czy Jezus jest Bogiem?” [recenzja]


Paweł Lisicki w swojej książce „Czy Jezus jest Bogiem?” wydanej nakładem Wydawnictwa Fronda prowadzi śledztwo historyczne, w którym dowodzi boskości Chrystusa. Poszukuje odpowiedzi na pytanie: kto pierwszy zaczął myśleć o Jezusie jako o Bogu? Lisicki zabiera nas w podróż w czasie od judaizmu do chrześcijaństwa i podejmuje udaną próbę obnażenia niewłaściwej interpretacji Pisma, bezpodstawnych tez i błędnych argumentów innowierców, którzy próbowali podważyć istotę wiary chrześcijańskiej, twierdząc, że Jezus Bogiem nie był. Lisicki przywołuje wiele tez i argumentów badacza Geza Vermesa i innych myślicieli. Najpierw wprowadza nas w meandry ich myślenia, co dla osoby wierzącej w to, że Jezus Chrystus jest „Bogiem z Boga, Światłością ze Światłości, Bogiem prawdziwym z Boga prawdziwego, zrodzonym a nie stworzonym, współistotnym Ojcu” wcale nie jest łatwe. Następnie gdy wchodzimy z Lisickim w zawikłany tok myślenia i obce nam argumenty badaczy, autor odsłania przed nami w jaki sposób myśliciele dochodzili do swoich wniosków, dlaczego przeprowadzane przez niego śledztwo nie zostało zwieńczone dotarciem do prawdy. Lisicki precyzyjnie wskazuje na tendencyjność, uproszczenia i błędy profesorów. Autor przyznaje, że jako historycy detektywi stoją oni przed wyjątkowo trudnym zadaniem, bo natrafiają na zjawisko chrześcijaństwa jako na coś odrębnego i charakterystycznego, co trudno zredukować do innych, znanych historycznie przejawów religijności. „Nie mogło się oni narodzić tak po prostu ani z Judaizmu, który nie tolerowałaby kultu Jezusa, ani z pogaństwa, które nie tolerowałoby chrześcijańskiego ekskluzywizmu. Dla Żydów to, że był jeden Bóg, musiało oznaczać, że nie był nim Jezus, dla pogan zaś przeciwnie- jeśli Jezus był Bogiem, to obok Niego musiałoby istnieć wielu innych panów i bogów. Jak Jezus został Bogiem?” 

Dla katolika postawienie się z drugiej strony, by przyjrzeć się argumentom innowiercy, jest niezwykle wymagającym zadaniem, ale warto to zrobić, by dać się poprowadzić Lisickiemu, poznać tok myślenia drugiej strony i nauczyć się od autora w jaki sposób polemizować z tezami podważającymi boskość Chrystusa, używając przy tym wiedzy historycznej i językowej. Sam autor wielokrotnie odnosi się nie tylko do historii, ale traktuje o kwestiach językoznawczych.  


Pawle Lisicki daje nam niezwykle cenną lekcję, dzięki której podejmiemy dyskusję z ateistami, przeczącym głównym prawdom naszej wiary. 

Warto sięgnąć po tę lekturę, by poznać historię narodzenia się wiary w boskość Chrystusa. Lisicki  to genialny publicysta i pisarz, doskonały na nasze trudne czasy, w których boskość Jezusa jest wciąż podważana. Ta książka to doskonała lektura dla świadomego katolika i dla katolika, który chce wiedzieć więcej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz